130. Vaba armastus

Vabadus ja seks armastus- ja inimsuhetes 1/3

Kõige viimaseks armastuse initsiatsiooniks on vabanemine kõige laiemalt levinud arusaamatusest armastuse ümber ja selle väärkasutusest, milleks on „vaba armastuse” kontseptsioon, mis sai tuntuks 1960. aastatel.

Sageli tähendas vaba armastus lihtsalt vaba seksi nii paljude partneritega kui võimalik. Kuid kui hästi meenutada, siis samal ajal oli liikumine naistele suurema vabaduse ja võrdsuse andmise suunas, mis kattus ajaliselt vaba armastuse edendamise liikumisega.

Mida tähendas vaba armastuse kontseptsioon tegelikult? Vanadel aegadel, kui mees pidi abielluma naisega, kellega ta oli vahekorras olnud, tõi see naistele kaasa teatud kaitstuse, olles stabiilses suhtes. Kuid vaba armastuse liikumises puudus igasugune naiste õiguste kaitse, sest vaba armastus oli peamiselt mõeldud meestele, et nad saaksid oma seksuaaliha väljendada nii paljude erinevate naispartneritega kui võimalik, kandmata selle eest vähimatki vastutust. Kas tegemist oli tõepoolest naisi vabastava liikumisega või oli tegemist hoopis uue türannia vormiga, mille puhul naised taandati paljuski vaid seksuaalobjektideks, mitte aga partneriteks läbi elutee?

Kõigest sellest hoolimata oli vaba armastuse liikumisel ka oma positiivne efekt selles mõttes, et vanad sugudevahelised mustrid said lammutatud. Need aastatuhandeid kestnud mustrid olid nii tugevasti kinnistunud inimkonna kollektiivsesse alateadvusesse, et nende murdmine vajas drastilisi meetmeid, mis antud juhul tähendas teise äärmusse minekut.

Mis puudutab vaba armastust, siis me võime seda vaadata tuntud ütluse kontekstis, mis väidab, et tasuta lõunaid ei ole olemas. Niisiis, kas üldse on olemas selline asi nagu VABA armastus? Me elame maailmas, kus kõik on energia. Kõik, mida me teeme, on tehtud energiast. Kui meil on paljude erinevate partneritega seksuaalvahekord, siis toimub ka alati energiavahetus. Kas teiste energia sisenemise lubamine oma energiakehasse ja oma energiavarude tühjenemine teeb meid tõepoolest vabaks? Või põletame me ennast pikemas perspektiivis vaba armastusega hoopis läbi?

Me võime vaadata inimesi, kes osalesid vaba armastuse kõige intensiivsemates eksperimentides 1960. aastatel ja näha, et paljude partneritega seksuaalsuhtes olles ja uimasteid kasutades põletasid nad ennast läbi. Nende energiakeskused ehk tšakrad voolasid energiast tühjaks. Nad muutusid sõna otseses mõttes ülestimuleerituteks kuni tasemeni, kus nad ei saanud olukorra juhtimisega enam hakkama. Tšakrate terviklikkus ja nende õrn energeetiline struktuur hakkas kokku varisema.

Paljud inimesed, kes osalesid hipiliikumises 1960-ndatel ja hiljem, hülgasid sellega oma eluplaani. Nad kurnasid oma energiakeskusi sedavõrd, et neil ei jätkunud enam energiat ega ka terviklikkust oma eluplaani täitmiseks. Mida siis peale hakata asjaoluga, et inimeste jaoks on armastus nii tugevalt seotud seksuaalse aktiivsusega?

Esmalt peame tunnistama tõsiasja, et vaatamata ühiskonna suurele arengule on kogu seksuaalsuse teema paljudes ringkondades (sealhulgas ka mitmetes vaimsetes ringkondades) tabuteema, vähemalt osaliselt. Võime endale esitada retoorilise küsimuse — miks on nii, et me kuni tänase päevani ei söanda vabalt seksist rääkida? Kust on selline kontseptsioon pärit?

On selge, et millegi varjamine ja allasurumine ei saa olla eluterve ja vaimne tegevus. Siin on tegemist teatud langenud teadvuse aspektiga, mis soovib alla suruda meie seksuaaltunge ja seksuaalenergiaid. Nad püüavad panna meid tundma, et on häbiväärne tunnistada seksuaaltungi olemasolu ja seda, et meie kehadel on teatud hormoonid ning vajadused. Me ei tohi sellest avatult rääkida ja peame kogu seda teemat varjama.

On üldteada, et meestel on tugevam sugutung ja et nad projekteerivad selle naistele, öeldes, et kõik on naiste süü, sest viimased võrgutavad mehi. See on tüüpiline ego kalduvus projekteerida probleem endast väljapoole. Naisi on süüdistatud meeste võrgutamises, kuid tegelikkuses on hoopis mehed need, kes ei suuda oma sugutungi ohjeldada. Mehed ei suuda oma sugutungi ohjeldada seetõttu, et nad ei saa sellest vabalt rääkida, mis omakorda tuleneb ebatervest kultuurist, mis on selle teema tabuks kuulutanud. See on langenud teadvuse üks väärastunud polaarsus ja selle vastandpolaarsuseks on vaba armastus ja vaba seks. Mitte kumbki polaarsus ei vii meid harmooniliste suhete ja heaoluni.

Seksi ja armastuse erinevus

Meil ei ole lihtne olla harmoonilises ja loovas armastussuhtes, kui me ei ole võimelised seksist vabalt rääkima. Me ei saa läbida vaba armastuse initsiatsiooni, kui me ei ole nõus lähemalt vaatlema, kuidas on seks armastusega seotud. Armastust on võimalik väljendada täiesti ilma seksita ja seda isegi mehe ja naise vahel. See ei ole küll just väga tavaline, kuid see on siiski võimalik.

Need, kes on vaimsel teel, läbivad esmalt üsna häiriva perioodi, kus nad peavad hakkama vaatama otsa mõningatele nähtustele oma alateadvuses, mida nad ei ole tahtnud varem näha. Sageli on tegemist nähtustega, mis on meie kultuuri poolt alla surutud. Kui paljud meist on üles kasvanud keskkonnas, kus sai seksist vabalt rääkida? Tõenäoliselt väga vähesed. Seega tuleks meil leida endale armastav kuulaja või vestluspartner, olgu selleks siis psühholoog või mõni teine usaldusisik, kes meid selles osas aitaks. Oluline ei ole siin mitte niivõrd õpetuste saamine, kuivõrd vaba väljendamine. Me peame õppima verbaalselt (suuliselt või kirjalikult) ja konstruktiivselt väljendama oma (allasurutud) seksuaalsust, sarnaselt sellele nagu paljud inimesed õpivad väljendama oma allasurutud emotsioone.

Miks on seksist rääkimine nii tähtis? On äärmiselt oluline õppida väljendama armastust vabalt ja kuna seks on saanud armastuse sünonüümiks või on sellega vähemalt väga tugevasti põimunud, siis ei ole meil võimalik armastust vabalt väljendada, kui me ei ole vaadanud seksiga seotud väärastumisi (perverssusi) ja neist üle saanud. Ideaaljuhul peaksime olema võimelised avaldama vastassoost inimesele armastust vabalt (või ka samast soost isikule), ilma sellega kaasneva seksuaalse ärrituse ja külgetõmbeta poolte vahel. See samm on vajalik, et olla edukas inimsuhetes.

Käesolev lugu on osa 30-ne loolisest seeriast nimega armastuse initsiatsioonid: LINK